2.5.2025

sfdsfdsf

Další web používající WordPress

Ve své páci bych se chtěl věnovat komparaci etiky antické a etiky současné.

ANTIKA

V době antické byla hlavním kořenem morálky ctnost. Tu Řekové definovali jako zaměření člověka k dobru jak z hlediska osobního, tak společenského. V antice rozlišovali čtyři základní ctnosti: rozumnost-schopnost řídit se rozumem, statečnost- schopnost svobodného žití se svými názory a usilování o dobro, zbožnost – braní života se vší vážností a spravedlivost- schopnost vytvářet vyvážené vztahy.

Jak mohl antický člověk soudit dobro nebo zlo? Podle mýtů. To z nich se lidé učili, že je dobré pohostit pocestné, že vražda člověka se nevyplácí a že každý utajený zločin jednou vyplave napovrch.

SOUČASNOST

Nyní každý normální člověk jedná podle zákonů, což podle mě do značné míry ovlivnila bible, to podle ní stejně jako lidé v době antiky určujeme, co je dobré a co špatné. Zákony jsou jen více promyšlené, aplikují se v nich zkušenosti s člověkem jako takovým.

SROVNÁNÍ

Přestože v obou těchto etapách,nebyla etika člověka úplně dokonalá. Myslím,že v etapě první měli lidé větší motivaci chovat se dobře, jelikož strach z bohů byl větší než strach z panovníka. Dnes by toto aplikovat nešlo, protože jako vyspělejší společnost si umíme víc věcí vysvětlit.

Články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>